W niedzielę o 15.00 Gorzkie Żale połączone z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Dzisiaj również kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1.

     W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

    Bardzo dziękujemy za kilka wpłat dla ubogich, przelanych na konto bankowe Parafii. Niech dobry Bóg wynagrodzi Ofiarodawcom ich hojność i wrażliwość.

   We wtorek i środę odbędą się rekolekcje szkolne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Plan rekolekcji otrzymali rodzice – prosimy uczniów szkoły o zaangażowanie w przeżywanie czasu  rekolekcji. 

    Ofiary zebrane przy adoracji Krzyża są przeznaczone na renowację zabytków w Ziemi Świętej.

    Za tydzień składka na Wyższe Seminarium Duchowne.

    Za tydzień, za uczestnictwo przez radio lub telewizję w wielkanocnym błogosławieństwie papieskim Urbi et Orbi, można będzie zyskać odpust zupełny.

    Szczegóły dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkiej Nocy oraz związane z nimi ogłoszenia zamieściliśmy poniżej:

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień – czas bezpośredniego przygotowania do Paschy Chrystusa.

Dziś o 15.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i koronką do Bożego Miłosierdzia.

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy spowiedź w naszym kościele rano od godziny 6.30 do 7.30 i wieczorem od 15.00 do 19.00. Przypominamy o 3 przykazaniu kościelnym:  Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą. Czas wielkanocnej komunii św. trwa od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej (czyli do 30 maja).

Od Wielkiego Czwartku rozpocznie się ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE.

 „Triduum” to dosłownie trzy dni w czasie których przeżywamy największe wydarzenia w historii świata – dzieło naszego odkupienia przez mękę śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

DZIEŃ PIERWSZY – MISTERIUM CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO

WIELKI CZWARTEK

O godz. 9.00 zapraszamy na Ciemną Jutrznię – modlitwa Liturią Godzin.

O godz. 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej, która ma nam przypomnieć Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus dał nam swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina, ustanawiając równocześnie sakrament Kapłaństwa. Po Mszy świętej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do północy.

O godz. 21.00 – adoracja prowadzona przez kapłanów.

O godz. 22.00 – adoracja prowadzona przez Oazę

O godz. 23.00 – Wspólnotę Szkaplerza Świętego, Grupę Ojca Pio i Margaretkę

WIELKI PIĄTEK

W tym dniu, gdy „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha” Kościół powstrzymuje się od sprawowania Najświętszej Ofiary, jest tylko udzielana Komunia Święta. Liturgia ukazuje nam tajemnicę wywyższenia Syna Bożego przez Krzyż, który jawi się jako znak zwycięstwa i największej miłości. Pamiętajmy, że w Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch lekkich.

O godz. 9.00 – zapraszamy na Ciemną Jutrznię – modlitwa Liturgią Godzin.

W Wielki Piątek prosimy Żywy Różaniec o adorację w ciszy i odmówienie jednej Tajemnicy Różańca – Śmierć Pana Jezusa na Krzyżu. Od godziny 10.00 adorację prowadzić będą róże: Św. Jana Pawła II, Św. M.M. Alacoque, Bł. Anieli Salawy i Św. Bpa Z. Felińskiego, od 11.00: MB Różańcowej, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Św. Bp. Stanisława, od 12.00: Św. Kingi, Bł. Urszuli Ledóchowskiej i Św. Elżbiety, od 13.00: MB Królowej Polski, Św. Jadwigi i Św. Krzysztofa, od 14.00: MB Fatimskiej, Św. Józefa i MB Częstochowskiej, od 17.00: Bł. Marceliny Darowskiej, Św. Agnieszki, Św. Faustyny i Św. Zofii.

O godz. 15.00 – pierwszy dzień Nowenny do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa

O godz. 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej, która zakończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

DZIEŃ DRUGI – MISTERIUM CHRYSTUSA POGRZEBANEGO

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie rozpocznie się śpiewem Gorzkich Żali i potrwa całą noc.

O godz. 21.00 – adoracja prowadzona przez Odnowę w Duchu Świętym

O godz. 22.00 – adoracja prowadzona przez Oazę

O godz. 23.00 – Wspólnotę Szkaplerza Świętego, Grupę Ojca Pio i Margaretkę

WIELKA SOBOTA

W tym dniu nie odprawia się Mszy św. ani nie sprawuje żadnej innej liturgii. W ciszy i skupieniu trwamy przy Grobie Chrystusa, aby wielka tajemnica Jego śmierci mogła głęboko zapaść w nasze serca, zanim będziemy uroczyście obchodzić Jego Zmartwychwstanie podczas Wigilii Paschalnej.

Zgodnie z wieloletnią tradycją zachęcamy do zachowania postu.

O godz. 9.00 – zapraszamy na Ciemną Jutrznię – modlitwa Liturgią Godzin.

Aby właściwie przeżyć ten dzień Wielkiej Soboty, w którym Kościół opłakuje śmierć Chrystusa i wpatruje się w Jego grób, prosimy wszystkich wiernych, aby wejść do kościoła na cichą modlitwę i oddać cześć Krzyżowi Zbawiciela podchodząc doń na kolanach i wykonując głęboki skłon. Ze względów epidemiologicznych nie całujemy Krzyża.

Błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych co godzinę od 10.00 do 17.00.  

O godz. 15.00 – nowenna do Miłosierdzia Bożego, a dopiero po niej błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych.

DZIEŃ TRZECI – MISTERIUM CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Zgodnie z bardzo dawną tradycją ta noc jest czuwaniem na cześć Pana. Kościół oczekuje Zmartwychwstania Pańskiego i daje nam najpiękniejszą i najbogatszą liturgię w ciągu całego roku.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 19.00 i doprowadzi nas do radości świąt Zmartwychwstanie Pańskiego.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

O godz. 6.00 – Rezurekcja. Na początku Eucharystii, procesją rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem i biciem dzwonów, publicznie wyznamy wiarę, że Chrystus Pan Zmartwychwstał.

Kolejne Msze Święte o godz. 9.30, 11.00, 12.15 i 16.00. Nie będzie Mszy o godz. 18.00 – intencja tej Mszy zostanie odprawiona podczas rezurekcji.

W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy Świętych niedzielny za wyjątkiem Mszy o godz. 18.00 – intencja z Mszy św. o godz. 18 zostanie odprawiona podczas Eucharystii o 12.15.

Jednocześnie informujemy, że wszystkie nabożeństwa Triduum Paschalnego będą transmitowane przez naszą stronę parafialną – krolowajaroslaw.pl/transmisja . Bardzo prosimy o przestrzeganie wymagań sanitarnych a szczególnie o noszenie maseczek zakrywających nos i usta.

W Wielki Tydzień kancelaria parafialna jest nieczynna, z wyjątkiem nagłych sytuacji np. zgłoszenie pogrzebu.

W środę po wieczornej Mszy św. do sprzątania kościoła prosimy parafian z ul. 3 Maja blok 8 i 10.

W księgarni są do nabycia miody i paschaliki na stół świąteczny. Wszelkie ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na Caritas.  

Przypominamy umieszczoną już w zeszłotygodniowej gazetce rozpiskę adoracji w Wielki Wtorek (pogrubiony druk) i w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę (kursywa). Adorację w ciemnicy podejmiemy spontanicznie, kto kiedy będzie mógł. 

1: Kopernika bloki od 1 do 5 – św. Piotr – od 8.00, od 21.00

2: Kopernika bloki od 6 do 10 – św. Jana – od 9.00, od 22.00

3: Osiedle Prośbów – św. Jakub – od 10.00, od 23.00

4: 3-go Maja – św. Filip – od 11.00, od 00.00

5: Gottfrieda, Przemyska – św. Andrzej – od 12.00, od 1.00

6: Lisińskiego, Sikorskiego, Kr. Jadwigi – św. Juda Tadeusz – od 13.00, od 2.00

7: Poniatowskiego i Kalinki – św. Mateusz – od 14.00, od 3.00

8: Legionów, Skrzyneckiego, Chłopickiego, Wilsona, 29 Listopada, Plac Wolności, Nabielaka, Orłowicza – św. Tomasz – od 15.00, od 4.00

9: Czechowskiego i Zielińskiego – św. Bartłomiej – od 16.00, od 5.00

10: Paderewskiego i Reymonta – św. Maciej – od 17.00, od 6.00