kameralive

Kontakt

Adres: 37-500 Jarosław,
ul. 3-go Maja 12
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 16 621 62 56

Polecane stronyBrewiarz.pl

przemyska.pl

modlitwawdrodze.pl

Fotogaleria: http://krolowajaroslaw.pl/galeria/siostry-suebniczki/dom-pw-matki-boej.html


Dzieje domu przy ul. 3–go Maja w Jarosławiu mają początek w 1958 r. Wtedy to siostry  mieszkające przy ulicy ks. Lisińskiego, objęły swoją opieką dom wraz z pięknym ogrodem ofiarowany Zgromadzeniu przez p. Karolinę Koitschim.

Dom znajdował się  przy ul. 3 Maja 59 i stanowił filię  wspólnoty Sióstr zamieszkujących przy ul. ks. Lisińskiego. W roku 1961 zamieszkały tu  dwie siostry, które zajmowały się wystrojem kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego i dbaniem o bieliznę kościelną.

1 września 1971 r. utworzono tu samodzielną placówkę, a przełożoną domu została s. Bernadeta Lipian. Siostry katechizowały młodzież Liceum Ekonomicznego i Szkoły Handlowej oraz pomagały w katechizacji dzieci przy parafii Ojców Reformatów i Ojców Dominikanów. Niestety w 1972 r. decyzją Prezydium Miasta została zabrana całość działki wraz z domem na cele inwestycyjne miasta. W zamian Siostry miały otrzymać mieszkanie własnościowe w innym miejscu.  W tym czasie na plebanii  mieszkania zajmowali świeccy lokatorzy, zdecydowano więc przeprowadzkę świeckich do mieszkań zastępczych, a na ich miejsce wprowadzono Siostry, które zamieszkały tu od 27 marca 1973 roku. Służebniczki nadal  zajmowały się katechezą dzieci i młodzieży oraz przejęły opiekę nad kaplicą.

W sierpniu 1983 r. Siostry przeprowadziły się do budynku obok plebani. Po rozbudowie budynków parafialnych zaczęto myśleć o utworzeniu ochronki dla dzieci przedszkolnych i  po przeprowadzeniu prac remontowo – adaptacyjnych, w grudniu 1987 r. zaczęło funkcjonować przedszkole. Parafia w tym czasie prowadziła budowę nowego kościoła, a gdy zaczęto w nowym kościele sprawować Eucharystię, siostry oprócz obowiązków zakrystianki objęły również posługę organistki.

Po przejściu katechezy do szkół, siostry katechizowały w SP nr 1, w Miejskim Przedszkolu nr 3, oraz w Zespole Szkół Odzieżowo – Włókienniczych, w Gimnazjum i w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika. Obecnie Siostry kontynuują prace przy kościele: dbają o wystrój świątyni, wykonując okolicznościowe dekoracje, posługują w zakrystii  oraz dbają o  czystość bielizny kościelnej.  Prowadzą  Przedszkole  Niepubliczne im. bł. Edmunda Bojanowskiego, katechizują  w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego, w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika  oraz w Przedszkolu nr 3.
 
Wspólnota Sióstr: Matka Mariola /przełożona -  prace administracyjne; s. Stanisława – dyrektor Przedszkola i przełożona Wspólnoty; s. Helena – zakrystianka; s. Danuta - katechetka.

facebook

Odwiedziny

Dzisiaj 1

Wczoraj 85

Tydzień 263

Miesiąc 4127

Wszystkie 214498

Aktualnie jest:24 gości online

Losowe zdjęcie