kameralive

Kontakt

Adres: 37-500 Jarosław,
ul. 3-go Maja 12
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 16 621 62 56

Polecane stronyBrewiarz.pl

przemyska.pl

modlitwawdrodze.pl

Początki naszej parafialnej świątyni upatruje się w przygotowaniach poczynionych przed Uroczystością Bożego  Ciała w 1977 roku. Wykonano wtedy ołtarz polowy nakryty daszkiem z folii rozciągniętej na drewnianej ramie nad ołtarzem i po bokach nad ławkami dla wiernych (projekt prof. Adolfa Szczepińskiego) Wszystko oparto na stemplach z rusztowania do tynkowania plebanii. Aby uniknąć przecinania stempli, ustawiono je pod kątem i połączono u góry.

Na obchody 600-lecie diecezji (4 września 1977 roku) przedłużono boczne zadaszenia z każdej strony. Powstała "świątynia" o 3 nawach, boczne nakryte były folią, główna nawa natomiast znajdowała się tylko pod stemplami i odkrytym niebem. Ks. Rajchel tak wspomina uroczystości: „Kiedy Ks. Biskup po bierzmowaniu kazał przypomnieć, że jutro spotykamy się tutaj, wyrwało mi się „w bazylice pod drągami”, ludzie odpowiedzieli śmiechem, Ks. Biskup też. A nam został ołtarz polowy. Tu będziemy odprawiali w niedziele, dopóki pogoda pozwoli”. Po kilkutygodniowej przerwie podjęto dalsze prace. Najpierw wokół zadaszenia postawiono „Drogę Krzyżową”-14 krzyży ze stempli, z metalową cierniem ukoronowaną głową Chrystusa. Po 3 tygodniach zrzucono folię i nakryto główną i boczne „nawy” deskami. Pod koniec listopada tak zaczęto wypełniać przestrzeń między krzyżami, by wypadły one w oknach. Do budowy wykorzystano trochę pustaków i cegły, jednak większość to płyta paździerzowa oklejona twardą pilśniową. Tak powstał kościół w stylu „barakowym” - 14 m. szer., 11 m. długi z możliwością dalszego przedłużenia. Ściana wejściowa została przeszklona potrójnymi drzwiami.  W środku pozostawały niewykarczowane pniaki nakryte wykładziną. Na Pasterkę kościół był już gotowy.

W dniu 5 stycznia 1978 roku ksiądz proboszcz otrzymał pismo - nakaz, aby wstrzymać budowę „zadaszenia o charakterze sakralnym”, jednak już następnego dnia ks. bp Błaszkiewicz poświęcił prowizoryczny kościół. W lutym ksiądz proboszcz znów otrzymał pismo od władz nakazujące rozebranie kościoła. Prace jednak przy świątyni trwały nadal.

Ważnym wydarzeniem w 1979 roku było zainstalowanie organów, których wykonawcą był p. Sławomir Truszczyński z Torunia. Przed pielgrzymką Ojca św. do Ojczyzny obudowano wcześniej postawione słupy i w ten sposób prowizoryczny kościół powiększył się o 10 m długości. W lipcu także rozpoczęto przebudowę podestu pod ołtarzem, aby przygotować małe pomieszczenie na nagrzewnicę pod samym ołtarzem, jednak władze, obawiając się iż są to prace wstępne pod budowę wieży, zabroniły kontynuowania inwestycji.

Na święto ofiarowania Pańskiego w 1980 udało się przygotować nowy ołtarz betonowy z płukanym „lastrykiem” wg projektu p. A. Szczepińskiego. Tydzień później doszła ambona, z takiego samego materiału oraz zostały wprawione i oszklone okna w lewej ścianie przybudówki i wprawione drzwi boczne w przybudówce. W marcu okładzino ściany cegłą. Pod koniec marca w prezbiterium stanął postument pod tabernakulum. Miesiąc później Ks. Bp Jakiel zgodził się na mój projekt Drogi Krzyżowej w kościele z wizerunku z Całunu Turyńskiego („ty masz pomysły!”” miał odpowiedzieć ks. Rajchelowi Biskup wysłuchując argumentacji).

Na skutek interwencji „władzy ludowej”, musiano na wiosnę wstrzymać „samowolne prace budowlane”. Jednak 28 maja 1980 roku przybył ks. biskup Ignacy Tokarczuk i poświęcił organy i ołtarz. W czasie wakacji wyłożono w kościele posadzkę z płytek betonowych. W dniu 6 grudnia 1981 roku Kuria Biskupia w Przemyślu przesłała potwierdzenie pozwolenia Wojewody na budowę kościoła. Pod koniec grudnia ks. biskup zatwierdził projekt wstępny naszego kościoła autorstwa Adolfa Szczepińskiego z Warszawy. W uzasadnieniu napisano: funkcjonalny, łatwe wykonawstwo, stosunkowo niskie koszty. Jednak wybuch stanu wojennego przeszkodził planowanym inwestycjom.

Opr. na podstawie wspomnień ks. Mariana Rajchela - ks. MK

facebook

Odwiedziny

Dzisiaj 115

Wczoraj 214

Tydzień 115

Miesiąc 4004

Wszystkie 222624

Aktualnie jest:47 gości online

Losowe zdjęcie